+48 17 744 90 80 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLSKA
Certyfikat
ISO 9001:2015
Numer 1
w branży
Lider
W REGIONIE
Strona główna » Technologia FTTH – czym jest i jak działa?

Technologia FTTH – czym jest i jak działa?

Technologia FTTH jest skrótem od angielskiego zwrotu Fiber to the home, czyli światłowód do domu. Światłowody te są najnowocześniejszą technologią pozwalającą na doprowadzenie łącza światłowodowego do większości gospodarstw domowych. Technologia FTTH pozwala na bezpieczne, niezawodne i nieograniczone połączenie z internetem. Podstawą tejże technologii są światłowody – przewody wykonane z tworzyw sztucznych oraz włókna szklanego.

Czym charakteryzuje się technologia FTTH?

Wykorzystanie światłowodów pozwala na przesyłanie danych za pomocą fali świetnej z prędkością dochodzącą nawet do kilku terabitów na sekundę bez pojawiających się zakłóceń. Od głównego elementu instalacji powstała nazwa z którą o wiele częściej możemy się spotkać – domowy internet światłowodowy. Charakterystyczną cechą internetu światłowodowego jest praca bez zakłóceń niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z internetu radiowego wie jak duże zakłócenia i braki w połączeniu powodowały śnieżyce, opady deszczu czy porywiste wiatry.

Za pomocą światłowodów przesyłane są dane internetowe, a także wysokiej jakości sygnał telewizyjny i telefoniczny. Ich wykorzystanie w naszym gospodarstwie domowym niesie za sobą praktycznie same zalety. Oprócz wymienionej już wysokiej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, warto wspomnieć o bardzo małych opóźnieniach, dzięki którym to rozwiązanie jest idealne dla osób grających w gry on-line. Dzięki wysokiej przepustowości łącza światłowodowego wysyłanie i pobieranie plików odbywa się ekspresowo. Dzięki światłowodowi możemy zapomnieć o zacinaniu się filmów wysokiej rozdzielczości podczas oglądania.

Na jakiej zasadzie działa technologia FTTH i światłowody?

Bazą dla pracy światłowodów jest zjawisko wewnętrznego, całkowitego odbicia. Z tego tytułu światło, umieszczone wewnątrz przewodu pozostaje w nim już na zawsze. Jest to możliwe dzięki otoczeniu rdzenia światłowodu specjalnym płaszczem, którego parametry powodują odbicie każdej wiązki światła, która do niego dotrze. To, ile razy światło odbije się od ścian nie ma w ogóle wpływu na szybkość czy działanie internetu.

Ze względu na szereg zalet jakie charakteryzują światłowody, coraz więcej osób decyduje się na podłączenie tego rodzaju sieci. Na to jak rozwija się ta technologia na danym obszarze ma wpływ wiele czynników, jak poziom zaludnienia, gęstość i rodzaj zabudowy czy przewidywany potencjał abonencki. Dzięki rozwojowi technologii i projektowania sieci na coraz większe obszary, z roku na rok coraz więcej osób ma szansę na połączenie z tym szybkim i niezawodnym internetem.

Z jakich elementów składa się sieć FTTH?

W skład sieci światłowodowej wchodzą elementy aktywne oraz elementy pasywne. Do pierwszej grupy należą urządzenia dostępowe dla operatora oraz urządzenie końcowe przeznaczone dla klienta, natomiast do drugiej można zaliczyć kable światłowodowe, przełącznice oraz specjalne szafki. Każda sieć w technologii FTTH podzielona jest zwykle na trzy główne sekcje:

  • Sieć dosyłowa – odpowiada za dostarczenie sygnału do większego punktu dystrybucyjnego,
  • Sieć dystrybucyjna – ma za zadanie przekazanie sygnału od punktu dystrybucyjnego do konkretnego budynku,
  • Sieć instalacyjna – ma za zadanie dostarczyć sygnał do konkretnego miejsca czy lokalu.

Każdy segment połączony jest za pomocą przełącznic światłowodowych. W niektórych przypadkach ten element jest pomijany, a sekcje łączone są za pomocą spawu u producenta.

GDPR