+48 17 744 90 80 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLSKA
Certyfikat
ISO 9001:2015
Numer 1
w branży
Lider
W REGIONIE
Strona główna » Jak przygotować się do inwentaryzacji sieci energetycznej?

Jak przygotować się do inwentaryzacji sieci energetycznej?

Inwentaryzacja sieci energetycznej pozwala na utrzymanie całej infrastruktury w dobrym stanie. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie różnego rodzaju awarii. Inwentaryzacja sieci energetycznej jest jedną z czynności należących do inwentaryzacji geodezyjnej uzbrojenia. Stanowi ona podstawę do podjęcia ważnych decyzji dotyczących samej sieci, jej modernizacji lub rozbudowy, a także wszelkich napraw. Inwentaryzacje przeprowadzane są zarówno na skończonych inwestycjach, jak i na tych w trakcie budowy.

Jak można przygotować się do inwentaryzacji sieci energetycznej?

Inwentaryzacja sieci energetycznej jest złożonym procesem, wiążącym się z pewnymi formalnościami i dużą ilością różnego rodzaju czynności technicznych. Konieczne jest wykonanie pomiarów geodezyjnych urządzeń sieci uzbrojenia terenu czy wykrycie i zlokalizowanie zasypanych przewodów uzbrojenia podziemnego. W zależności od dostępu uzbrojenia, pomiary inwentaryzacyjne mogą być wykonane metodą bezpośrednią lub pośrednią.

Podczas inwentaryzacji sieci energetycznej i telekomunikacyjnej podczas dokonywanych pomiarów brane są pod uwagę kable elektroenergetyczne wszystkich napięć,  bloki kablowe, punkty złamań, geometria słupów i linii przesyłowych, transformatory, skrzynki rozdzielcze czy słupy trakcyjne. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem prac inwentaryzacyjnych, jest stworzenie projektu. Powinien on zawierać opis wszystkich etapów prac oraz informacje na temat infrastruktury.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy również zgłosić je we właściwym urzędzie. W niektórych przypadkach przeprowadzenie inwentaryzacji wymaga uzyskania zgody od Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy konieczne jest wykonanie rozkopu. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zlecenie inwentaryzacji firmie specjalizującej się w tego rodzaju pracach. Dzięki temu całość zostanie wykonana profesjonalnie i zgodnie z wszystkimi formalnościami.

GDPR