+48 17 744 90 80 Pon - Pt 07:30 - 15:30 ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec (SSE), POLSKA
Certyfikat
ISO 9001:2015
Numer 1
w branży
Lider
W REGIONIE
Strona główna » Czy możliwa jest naprawa uszkodzonego światłowodu?

Czy możliwa jest naprawa uszkodzonego światłowodu?

Światłowody w obecnych czasach stanowią jeden z podstawowych i najważniejszych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, bez których współczesny świat miałby spory problem z komunikacją. Za ich pomocą dostarczany jest internet do firm, sieci publicznych, a także prywatnych gospodarstw domowych. Co więcej, ten niepozorny element umieszczony jest na dnie oceanów, dzięki czemu możliwa jest telekomunikacja międzynarodowa. Niestety, nawet najlepszej jakości światłowody mogą w końcu ulec zniszczeniu.

Czy uszkodzony światłowód można naprawić?

Zastosowanie światłowodów pozwala na o wiele stabilniejsze oraz szybsze i bezpieczniejsze połączenie sieciowe, dzięki czemu różnego rodzaju awarie zdarzają się rzadziej. Ma na to wpływ nie tylko sam światłowód, ale także sposoby jego zabezpieczenia. Ten rodzaj przewodów prowadzony jest pod ziemią, dzięki czemu są one chronione przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Niestety, nawet najlepsze zabezpieczenia mogą czasem nie zadziałać. Usterki światłowodów zdarzają się naprawdę rzadko, jednak jeżeli już wystąpią, ich naprawa jest skomplikowana i stosunkowo kosztowna. Aby tego uniknąć, warto regularnie wykonywać przeglądy budowlane sieci telekomunikacyjnych i energetycznych, które pozwolą na wczesne wykrycie usterek w instalacji i naprawę ich, zanim dojdzie do uszkodzenia światłowodów.

Największym problemem w przypadku uszkodzenia światłowodów jest zlokalizowanie miejsca awarii. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie zwane reflektometrem optycznym. Ten sprzęt mierzy tłumienność i długość włókien światłowodowych oraz reflektancję złącz za pomocą impulsu pomiarowego. Jeżeli droga przebyta przez sygnał jest krótsza niż powinna, pomiar pozwala na wykrycie dokładnego miejsca awarii. Za pomocą tego urządzenia można również sprawdzić, z jakim rodzajem usterki mamy do czynienia.

Jedynym sposobem na naprawę zniszczonych światłowodów jest ponowne zespawanie bądź wymiana przewodów na określonym odcinku. Co ważne, spawanie kabli światłowodowych wiąże się z koniecznością zachowania ogromnej precyzji i odpowiedniego przygotowania włókien światłowodowych – w innym przypadku światłowód nie zadziała. Jeżeli awaria spowodowana jest zanieczyszczeniem złączy bądź uszkodzeniem powłoki ochronnej, konieczne będzie oczyszczenie włókien, sprawdzenie ich stanu oraz wymiana izolacji. 

GDPR